Setna rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa

14 kwietnia 2017 roku obchodzimy setną rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa. Z tej okazji Białystok przygotowuje się do licznych wydarzeń upamiętniających  i promujących zarówno osobę Ludwika Zamenhofa jak i język esperanto.

 W dniu rocznicy prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył kwiaty pod pomnikiem twórcy esperanto przy ul. Icchoka Malmeda. 

To dobra okazja, aby przypomnieć białostoczanom tę wybitną postać, twórcę najpopularniejszego i najbardziej rozpowszechnionego na świece sztucznie stworzonego języka – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Białostockie środowisko esperantystów oraz miejskie instytucje kultury planują szereg wydarzeń upamiętniających twórcę esperanto. Mieszkańcy Białegostoku  będą mogli wybrać się m.in. na:
- Wystawę „Esperanto w filatelistyce” otwartą dla zwiedzających od 12 kwietnia w Białostockiego Ośrodka Kultury – Centrum Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej19
- „Spacery z Ludwikiem Zamenhofem” realizowane przez PTTK. Przewodnicy przeprowadzą trzy fabularyzowane spacery tematyczne.  Każdy spacer zostanie zakończony quizem, który sprawdzi wiedzę uczestników na temat życia i twórczości Ludwika Zamenhofa. Pierwszy spacer rozpocznie się 22 kwietnia o godz. 10.00,  przy ul. Zamenhofa 26.
- „Polski Kongres Esperancki”, który odbędzie się 12-14 maja. W trakcie inauguracyjnej sesji naukowej w Książnicy Podlaskiej zostanie zaprezentowany wybór poezji i prozy Wiesława Kazaneckiego w esperanckiej wersji językowej.
- Wystawę „Dr Esperanto”, opartą na komiksie pod tym samym tytułem, którą będzie można oglądać od maja w Centrum Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej19.
- „Poznaj Białystok 2017. Śladami Zamenhofa” – atrakcyjną grę miejską.

 

Źródło i więcej informacji na: Wrota Podlasia, http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/rocznica-smierci-ludwika-zamenhofa.html