Państwowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Republiki Białoruś wystąpiła gościnnie w OiFP.

Koncert odbył się 12 maja w Sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2. Występ rozpoczęto „Nostalgią”, jednym z najnowszych dział białoruskiego kompozytora muzyki poważnej - Dymitra Smolskiego.

Jego kariera rozpoczęła się w latach 50. XX wieku, a on sam stał się jednym z kreatorów nowej jakości w białoruskiej współczesnej muzyce poważnej w latach 60. i 70., wprowadzając do niej elementy europejskiej awangardy lat 60. Głównym tematem, organizującym jego twórczość jest filozoficzne rozumienie ludzkiego życia i losu w społeczeństwie totalitarnym oraz kondycja człowieka – topiki tej dotyka każda z jego piętnastu symfonii.

Następnie zagrano suity baletowe Piotra Czajkowskiego. Muzyka Czajkowskiego odznacza się doskonałością rzemiosła, łączy osiągnięcia zachodniej techniki kompozytorskiej z pierwiastkami rosyjskimi, jest przykładem połączenia romantycznych założeń programowych z klasycystyczną jasnością formy.

W drugiej części koncertu zaprezentowano II Symfonię e-moll, uważaną za jedną z najwybitniejszych dzieł Sergiusza Rachmaninowa.

Źródło i więcej informacji na: Opera i Filharmonia Podlaska, http://www.oifp.eu/pl/aktualnosci/3170-9-05-2017-goscinny-koncert-symfoniczny.html