XXVI edycja konkursu recytatorskiego „Kresy”

W tym tygodniu mamy przyjemność gościć 38 Polaków z 10 różnych krajów, którzy od poniedziałku uczestniczą w Kresach – konkursie który od 26 lat promuje polską poezję wśród Polaków mieszkających poza krajem. Konkursie, w którym uczestniczyli m.in. Joanna Moro, Maciej Cymorek czy Teresa Branna. O „Kresach” u nas i w białostockim „Obiektywie”.

Od poniedziałku w Białymstoku już po raz 26. trwają „Kresy” – konkurs recytatorski dla Polaków zza granicy organizowany przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Białymstoku. W tym roku mamy przyjemność gościć Polaków z Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Białorusi, Czech, Ukrainy, Rosji, Gruzji i Kazachstanu, którzy już w czwartek będą brać udział w części konkursowej.

Wydarzenie to trwa niezmiennie od 1991 roku i rokrocznie gromadzi najlepszych recytatorów z krajów Europy i Azji. Ci poza sprawdzeniem się na deskach teatru, mają możliwość poznania miasta, uczestniczenia w różnych warsztatach, obejrzenia rozmaitych spektakli, uczestniczenia w tradycyjnej Wigilii Kresowej oraz mają możliwość nawiązania relacji z członkami przeróżnych państw, których łączy pochodzenie, miłość do języka oraz zamiłowanie do sztuki teatralnej. Do tej pory w „Kresach” wzięło udział aż 62 000 uczestników! W tym co roku w całym konkursie bierze udział 3 000 osób na wszystkich szczeblach eliminacji.

Zwieńczeniem konkursu jest Gala Finałowa, która odbędzie się w sobotę 16 grudnia o godzinie 17:00 w Białostockim Teatrze Lalek, dlatego też warto jest móc usłyszeć zwycięzców eliminacji krajowych z tak różnych zakątków świata. Wstęp na Koncert Finałowy jest bezpłatny, dlatego też serdecznie Państwa zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie. Jest to niezwykła możliwość do usłyszenia znamienitych polskich pisarzy, przemawiających ustami młodego pokolenia Polaków mieszkającymi na co dzień poza granicami kraju. Wydarzenie to, jak i sam konkurs (który trwa 6 dni) jest przeżyciem niezapomnianym, którego nie można sobie odpuścić, uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych Białegostoku.

12 grudnia o godzinie 18:30 w „Obiektywie” w programie TVP3 pojawił się dokument opowiadający o tegorocznej edycji konkursu. Możecie Państwo poznać kilku uczestników tegorocznych „Kresów” oraz wysłuchać prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszeni „Wspólnota Polska” Anny Kietlińskiej, która opowiada nieco więcej o samym przedsięwzięciu. Zainteresowanych odsyłamy do linku. Dokument rozpoczyna się w minucie – 6:30.

 

Tegoroczni „Kresowiacy” będą recytować utwory Różewicza, Leśmiana, Herberta, Asnyka, Sienkiewicza, Pawlikowskiej, Mickiewicza, Barańczaka, Osieckiej, Tuwima, Szymborskiej i wielu wielu innych. Jeszcze raz gorąco zapraszamy wszystkich miłośników literatury, teatru, meandrów polszczyzny oraz międzykulturowości do uczestniczenia razem z nami w Koncercie Finałowym, na którym ogłoszeni zostaną zwycięzcy Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza dla Polaków zza granicy „Kresy 2017”.

Kolejne takie wydarzenie dopiero za rok.