Gospodarcza współpraca transgraniczna - Polska-Litwa-Białoruś

Zapraszamy serdecznie na wykład tematyczny, który odbędzie się w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku 27.09.2017 o godz 11:30.

Moderator:

Marek Kruk, dr nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku z dwudziestoletnim doświadczeniem dydaktycznym, trener biznesu, wykładowca MBA i studiów podyplomowych, certyfikowany Praktyk NLP, pasjonat marketingu, badacz przywództwa, głęboko przekonany, że rozwój jest jedyną stałą w życiu i biznesie. Odbył staże w Wielkiej Brytanii na Strathclyde University w Glesgow oraz w USA na Duquesne University w Pittsburgu.

Prelegenci:

dr hab. Marzanna Poniatowicz, prof. UwB, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu w Białymstoku, Dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania UwB, Kierownik Zakładu Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego. Obszary specjalizacji naukowej: finanse publiczne, w tym finanse jednostek samorządu terytorialnego, rozwój lokalny i regionalny.  Autorka ponad 140 publikacji dotyczących tej problematyki. Członek International Institute of Public Finance (Monachium) i Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości.

Marek Dźwigaj, Absolwent Politechniki Białostockiej. Ukończył także m.in. studia podyplomowe z zakresu zarządzania finansami w przedsiębiorstwie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Prezes zarządu RCS sp. z o.o. – spółki zajmującej się doradztwem gospodarczym. Wiceprezes zarządu Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. W Fundacji zajmuje również stanowisko dyrektora Regionalnej Instytucji Finansującej, która zarządza unijnymi programami wsparcia przedsiębiorców.

Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. jako ekspert Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w związku z przygotowaniem strategii i regionalnych programów rozwoju gospodarczego.

Marek Antoniuk, założyciel firmy RiftCat zajmującej się technologią wirtualnej rzeczywistości. Kilkukrotny laureat konkursu Microsoft Imagine Cup Polska. Wiecznie zmartwiony ale pogodny. Uwielbia e-sport, gry i startupy.

Adam Zdanowicz, projektant i wykonawca dizajnerskich rowerów pod marką MAD Bicycles. Swoją przygodę z rowerami rozpoczął po zakończeniu studiów na budownictwie dzięki wygranej w konkursie "Mój Pomysł Mój Biznes". Jest autorem roweru dla Michała Szpaka, Zbigniewa Hołdysa, Slasha z Guns N'Roses. Do swoich rowerów przemyca podlaskie wzornictwo ludowe i tworzy niecodzienne stylizacje. W swojej pracy najbardziej lubi robić rzeczy z pozoru niemożliwe.

Michał Wasilewski – prezes i współwłaściciel białostockiej firmy BitCraft sp. z o.o. Odpowiedzialny za rozwój strategiczny spółki oraz pozyskiwanie nowych rynków. Ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Programie Inteligentny Rozwój w latach 2014 – 2020. Doświadczenie zdobywał pracując na stanowiskach kierowniczych w dużych korporacjach oraz nadzorując projekty międzynarodowe w przedsiębiorstwach z zachodnim kapitałem. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Wielokrotnie nagradzany przez ogólnopolskie oraz lokalne instytucje za projekty innowacyjnych rozwiązań biznesowych oraz nowych produktów ICT. Prywatnie amator paleontologii oraz fan literatury biznesowej.

Mirosław Leśniewski, dyrektor biura Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.

Zagadnienia debaty:

1. Komu potrzebna jest współpraca Polska-Litwa-Białoruś?

   - czy na Podlasiu potrzebujemy współpracy z Litwą i Białorusią? jeśli tak, w jakich wymiarach?

   - jak wygląda dziś gotowość do współpracy pomiędzy trzema krajami?

   - czy istnieją formalne zachęty vs. bariery takiej współpracy?

   - jak dziś wygląda współpraca gospodarcza Polski-Litwy-Białorusi?

   - czy wymiana handlowa pomiędzy trzema państwami stanowi ważny dla nich kierunek?

   - co jest obecnie głównym przedmiotem obrotu pomiędzy trzema krajami?

   - kto dziś odnosi największe korzyści z współpracy gospodarczej tych trzech krajów?

   - czy tą współpracę można nazwać triadą, czy są to jedynie trzy diady?

2. Przykłady dotychczasowych "dobrych praktyk" biznesowych w układzie Polska-Litwa-Białoruś

   - czy możemy pochwalić się firmami, które dobrze sobie radzą we współpracy z Litwą i/lub Białorusią?

   - co mogło zadecydować o ich powodzeniu?

   - czy obecny "klimat" sprzyja rozwijaniu współpracy Polska-Litwa-Białoruś?

   - na ile istnieje świadomość wśród decydentów potrzeby rozwoju takiej współpracy

   - na ile sami przedsiębiorcy z zainteresowaniem patrzą w stronę Litwy i/lub Białorusi

   - jakie zmiany mogą się przyczynić do rozwoju  współpracy gospodarczej w układzie Polska-Litwa-Białoruś w przyszłości?

   - jakie regulacje/decyzje/rozwiązania mogłyby w przyszłości ułatwić współpracę Polska-Litwa-              Białoruś?

   - jakie biznesy mogą być przyszłością na rynkach Polski-Litwy-Białorusi, co o tym może decydować?

   - czy należy promować podlaskie marki w krajach sąsiadujących?