Oblicza współczesnych konfliktów międzynarodowych: wojna hybrydowa

Serdecznie zapraszamy na seminarium naukowe z Agnieszką-Romaszewską Guzy oraz Jarosławem Guzy. Jak wygląda współczesna wojna hybrydowa? Na to pytanie odpowiedzi można szukać 12 grudnia w II LO w Białymstoku.

Wojna hybrydowa jest strategią wojenną składającą się zarówno z elementów militarnych, jak i informacyjnych. Nie jest ona wypowiedziana wprost, polega głównie na zaprzeczaniu agresora jakoby dochodziło do agresji i przedstawianiu sytuacji w przeciwwstawny, korzystny dla siebie sposób. Cechą charakterystyczną jest też to, że nie ma jasności co do tego, kim jest agresor. Przeciwnicy nie wchodzą jawnie na terytorium wroga, ale stopniowo przenikają granice wrogiego państwa. Za przykład pierwszej wojny hybrydowej uważa się okres lat 20. XX wieku, kiedy ówczesny Związek Radziecki prowadził takie działania przeciwko Polsce, Korei, a także Kolei Wschodniochińskiej. Współczesnie w kontekście wojny hybrydowej mówi się o konflikcie we wschodniej Ukrainie. Jak wygląda to współcześnie?

Agnieszka Maria Romaszewska-Guzy – polska dziennikarka prasowa i telewizyjna, dyrektor Biełsat TV, od 2011 wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Jarosław Guzy – działacz NZS, polityk, przedsiębiorca oraz socjolog już 12 grudnia 2017 roku będą prelegentami na naukowym seminarium zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Białymstoku dotyczącym wojny hybrydowej. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się nieco więcej na ten temat – gorąco zapraszamy 12 grudnia do II LO im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.