Serdecznie informujemy, że uruchamiamy nową serię artykułów. W zakładce „Nasze działania” będzie można odnaleźć nowy folder, w którym systematycznie umieszczane będą przepisy charakterystyczne dla wschodniego pogranicza Polski.

Naturalna różnorodność narodowa, etniczna czy kulturowa naszego regionu nie tylko zachęca do za zainteresowania się wspólną polsko-litewsko-białoruską historią, ale także kulinarią, która zdecydowanie wyróżnia się na tle całej Europy.

Pierwszym przepisem, jakim chcemy się z wami podzielić to sposób na przyrządzenie potrawy, która nosi nazwę:

"Kartofleniki"


Kuchnia tatarska cieszy się szczególną popularnością i uznaniem na Podlasiu, gdzie mniejszość tatarska jest najliczniejsza. Tatarskie dania są bardzo proste, ale przy tym niezwykle zróżnicowane, tak jak i sami Tatarzy. Wśród wielu rozmaitych potraw, samych tylko pierogów czy kołdunów jest kilkanaście rodzajów. „Kartofleniki” to właśnie takie pierogi, tylko z nietypowym jajeczno-ziemniaczanym nadzieniem.

Ciasto pierogowe:
- mąka
- woda
- jajko
- sól do smaku

Farsz:
- 4 ugotowane ziemniaki
- 4 jajka na twardo
- natka koperku
- natka pietruszki
- masło
- ostra papryka lub turecki ostry pieprz Aleppo
- sól i pierz do smaku

Przygotowanie potrawy zaczynamy od farszu. Ugotowane, ostudzone jajka i ziemniaki ścieramy drobno na tarce, lub rozdrabniamy nożem. Natkę i koperek siekamy i mieszamy z farszem. Całość polewamy roztopionym masłem i doprawiamy solą, pieprzem i ostrą papryką do smaku. W oryginalnej tureckiej kuchni używa się bardzo wyrazistej papryki Pul Biber, którą sprzedaje się w suszonych, otartych listkach.

Ciasto do pierogów mimo pozornej prostoty, stanowi największe wyzwanie. Dobrze przyrządzone i zagniecione będzie lekkie i elastyczne. Jeżeli dodamy zbyt dużo mąki, pierogi będą kluchowate lub rozkleją się. Na 300 gram mąki należy wylać szklankę gorącej wody i ok. 6 łyżek masła. Po zagnieceniu najlepiej zostawić ciasto na przynajmniej pół godziny, aby odpoczęło.

Ciasto należy podzielić na małe kawałeczki i każdy rozwałkować na kształt koła. Porcje ciasta wypełniamy łyżką farszu, dobrze ugniatamy i sklejamy brzegi, dokładnie ściskając. Końce można ozdobić wyrabiając kształtne falbanki. „Kartoflaniki” powinno się gotować około 15 minut we wrzącej osolonej wodzie i podawać zatopione masłem.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z organizowanego przez RODM Białystok Pikniku tatarskiego, w którym bierzemy udział w warsztatach lepienia tego smacznego i efektownego dania.

 

 

Materiał filmowy przygotowali: Paweł Wyszyński, uczeń PG 18 w Białymstoku (zdjęcia) oraz Joanna Rećko, nauczyciel PG 18 w Białymstoku (montaż).