Bronisław Piłsudski – Król Ajnów

Józefa Piłsudskiego nie trzeba nikomu przedstawiać, ale czy słyszeliście o jego starszym bracie Bronisławie? Najwięcej mówi się o nim na Dalekim Wschodzie – polski zesłaniec, etnograf, badacz, działacz niepodległościowy. Sprawdź jak dużo wiesz o odkrywcy tajemniczego ludu Ajnów.

Bronisław Piłsudski urodził się w 1866 w Zułowie. Trafił na Syberię przez oskarżenie o przygotowanie zamachu na życie cara Aleksandra III. Początkowo otrzymał karę śmierci, którą zmieniono na 15 lat ciężkich prac i zsyłkę na wyspę Sachalin. To tam zainteresował się zapomnianym ludem Ajnów, dziś uważanym za protoplastów współczesnych Japończyków. Używając fonografu Edisona zachował rozmowy i śpiewy tej tubylczej ludności i tym samym ocalił ich język i kulturę od zapomnienia. Postanowił nawet osiedlić się w Ajnowskiej osadzie, gdzie doczekał się potomków.

Po latach zesłania i powrocie do Polski, Bronisław Piłsudski zamieszkał w Zakopanem. Tam prowadził badania etnograficzne Podhala. Zginął w 1918 roku w tajemniczych okolicznościach w Paryżu.

To nie wszystkie ciekawostki o życiu Bronisława Piłsudskiego. Spróbujcie rozwiązać nasz quiz i sprawdźcie co jeszcze może was zaskoczyć w historii braci Piłsudskich!

1) Gdzie urodził się Bronisław Piłsudski?

2) Ilu braci miał Bronisław Piłsudski?

3) Jakie studia ukończył Bronisław Piłsudski?

4) Jaki wyrok otrzymał Bronisław za oskarżenie o przygotowywanie zamachu na życie cara Aleksandra III?

5) Gdzie Bronisław Piłsudski odbywał karę?

6) Czym Bronisław Piłsudski zajmował się na zesłaniu?

7) Z kim związał się Bronisław Piłsudski przebywając na zesłaniu?

8) W jaki sposób badacz zapisywał mowę i pieśni Ajnów?

9) W którym roku Bronisław Piłsudski wrócił do Polski?

10) Gdzie zmarł Bronisław Piłsudski?

11) Jak zginął Bronisław Piłsudski?

12) Gdzie oficjalnie odsłonięto pierwszy pomnik etnografa w 2013 roku?

13) W 2008 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety upamiętniające Bronisława Piłsudskiego. Jakiego nominału była moneta srebrna?

14) Kiedy odsłonięto pierwszy pomnik badacza w Polsce?

15) Co przedstawia pomnik Bronisława Piłsudskiego w Żorach?

Wynik testu

Wynik testu