30 lat od wyborów czerwcowych

30 lat od wydarzeń 1989 roku które zapoczątkowały polską transformację ustrojową, temat wyborów czerwcowych wciąż wzbudza na Podlasiu wiele emocji. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z debaty pt. 30 lat od wyborów czerwcowych zorganizowanej z Archiwum Państwowym w Białymstoku i Miastem Białystok.

Spotkanie odbyło się 3 czerwca 2019 r. Debacie towarzyszyło otwarcie wystawy pt. Wybory czerwcowe 1989 w świetle dokumentów archiwalnych, na której zaprezentowano plakaty i ulotki wyborcze, biuletyny informacyjne oraz zdjęcia wytworzone przez Komitet Obywatelski „Solidarność” Ziemi Białostockiej. Wyeksponowano też dokumenty administracyjne, karty wyborcze a także archiwalne dokumenty z KW PZPR i Wojewódzkiego Komitetu Obrony przedstawiające sytuację polityczno–społeczną na Białostocczyźnie w 1989 roku.

W spotkaniu udział wezmą:

Moderator: Agnieszka Romaszewska- Guzy – historyk, założycielka i dyrektor Telewizji „Biełsat”

Uczestnicy:

  • dr Marek Kietliński –  historyk dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku
  • dr Tadeusz Gawin – historyk, działacz polonijny,  współzałożyciel i pierwszy przewodniczący Związku Polaków na Białorusi (1990–2000)
  • prof. dr hab. Eugeniusz Mironowicz – historyk, kandydat na posła w wyborach 4 czerwca 1989 r.
  • dr hab. Joanna Sadowska – historyk i politolog, dziekan Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB
  • dr hab. Krzysztof Buchowski – historyk, lituanista,  profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Nauk Politycznych UwB, specjalista ds. stosunków polsko-litewskich
  • dr hab. Oleg Łatyszonek – historyk, profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Nauk Politycznych UwB, działacz opozycji w latach 1980-1989, specjalizuje się w historii Białorusi i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz problemach narodowościowych i etnicznych w Europie Wschodniej

Fot. Żaneta Kisiel / RODM Białystok
Fot. Bartłomiej Samarski / Archiwum Państwowe w Białymstoku