20 lat obecności Polski w NATO

Uwaga! Nowy termin spotkania! Serdecznie zapraszamy 23 maja o godz. 12.00 do IV Liceum Ogólnokształcące im. C.K Norwida w Białymstoku wszystkich zainteresowanych historią przystąpienia i uczestnictwem Polski w Pakcie Północnoatlantyckim.

Zapraszamy na konferencję upamiętniającą 20. rocznicę przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Przybliżymy min. historię polskich starań o uczestnictwo w powołanym przed 70. laty Sojuszu i opowiemy o udziale polskich żołnierzy w misjach wojskowych NATO.

Ponadto porozmawiamy o celach i zadaniach Wojsk Obrony Terytorialnej we współczesnej koncepcji bezpieczeństwa Polski, jak i specyfice służby w Podlaskiej Straży Granicznej. Można będzie także dowiedzieć się o idei Legii Akademickiej – ofercie adresowanej do młodzieży akademickiej, która jest zainteresowana sprawami obronności kraju.

Program wystąpień:

  • Polska droga do NATO i zasady działania sojuszu / Wojewódzki Sztab Wojskowy w Białymstoku

  • Udział polskich żołnierzy w misjach wojskowych realizowanych w ramach uczestnictwa Polski w NATO / 18. Pułk Rozpoznawczego w Białymstoku

  • Cele, zadania i specyfika służby Wojsk Obrony Terytorialnej / 1. Podlaska Brygady Obrony Terytorialnej

  • Rola i zadania Straży Granicznej w województwie podlaskim / Podlaska Straż Graniczna

  • Idea Legii Akademickiej i jej rola w budowaniu obronności współczesnej Polski / Legia Akademicka Uniwersytetu w Białymstoku