Stulecie odzyskania niepodległości na Litwie

Rok 2018 to nie tylko stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. To również celebracja podpisania aktu niepodległości Litwy w 1918 roku. O jej szczegółach dowiedzą się Państwo w niniejszej publikacji autorstwa profesora Krzysztofa Buchowskiego.

Z RODMowej Biblioteczki – „Kobiety ze Lwowa”

Do świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej. Jednym z najwdzięczniejszych prezentów, jakie można podarować bliskim jest książka. A jaka? Najlepiej spersonalizowana, trafiająca w upodobania obdarowywanego. Jaką polecamy my? Zapraszamy do artykułu.

„Solidarność” w Białymstoku – dr Marek Kietliński

W niniejszym artykule znajduje się historia ruchów solidarnościowych w Polsce, które ukształtowały sytuację strajków na terenie Białegostoku. W artykule znajduje się również reakcja środowisk dziennikarskich oraz historia powstania „Biuletynu Informacyjnego”.

Wrzesień 1939 roku w Białymstoku - dr Marek Kietliński

Jakie zmiany zaszły na terenie Białegostoku we wrześniu 1939 roku? Dlaczego sytuacja w Polsce była napięta, jaką rolę w polityce Niemiec pełnił Białystok i jak wyglądały ruchy oporu dowiedzą się Państwo z poniższego artykułu dr Marka Kietlińskiego.

dr hab. Daniel Boćkowski

“Wyzwolenie” Białegostoku lipiec-sierpień 1944 r.

dr Marek Kietliński

Katyń

Wizyty Józefa Piłsudskiego w Białymstoku – dr Marek Kietliński

Józef Klemens Piłsudski – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu i…  honorowy obywatel miasta Białegostoku. Niniejszy artykuł porusza stosunki łączące Marszałka z Białymstokiem, tego jak wyglądały jego wizyty i jak miasto żegnało Komendanta po jego odejściu w 1935 roku.

Folder pokonkursowy
Krajobrazy Pogranicza

Zapraszamy do zapoznania się z Folderem pokonkursowym Krajobrazy Pogranicza, który jest podsumowaniem konkursu fotograficznego i wystawy zorganizowanej przez RODM Białystok pod koniec 2016 roku.

dr Marek Kietliński

Wydarzenia stanu wojennego w Białymstoku

dr Marek Kietliński

Dlaczego Białystok nie został przyłączony do odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej w listopadzie 1918 r. 

22 października 1939 roku - „wybory” do Zgromadzenia Ludowego Białorusi Zachodniej – dr hab. Wojciech Śleszyński

W 1939 roku Białoruś Zachodnia doświadczyć mogła skuteczności działania aparatu stalinowskiego podczas wyborów do Zgromadzenia Ludowego. Głosowanie poprzez przymus, gloryfikacja wyborów i fałszowanie wyników to jedne z kilku narzędzi ówczesnej władzy do osiągnięcia celu.

dr hab. Wojciech Śleszyński

Pakt Ribbentrop – Mołotow i sowiecka agresja we wrześniu 1939 roku

dr Marek Kietliński

Czy wyzwolenie Białegostoku?

dr Marek Kietliński

Bitwa o Białystok 1920 r.

Broszura informacyjna

RODM Białystok