Józef Piłsudski

W 2018 r. obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z wydarzeniami sprzed 100 lat nierozerwalnie łączy się osoba Józefa Piłsudskiego – patrioty, wybitnego polskiego polityka i działacza niepodległościowego. Sprawdź w naszym quizzie, co wiesz o dzieciństwie i latach wczesnej młodości oraz o życiu prywatnym Marszałka.

1) Zułowo, miejscowość w której przyszedł na świat Józef Piłsudski 5 grudnia 1867 roku znajduje się dzisiaj na terenie:

2) Z jakiej grupy społecznej pochodził Józef Piłsudski?

3) W domu Piłsudskich panował kult pewnego wydarzenia z przeszłości które rodzina ciągle rozpamiętywała. Było to:

4) W domu Piłsłudskich zawsze było gwarno – także za sprawą licznej gromadki dzieci. Ile rodzeństwa miał Józef Piłsudski?

5) W 1874 r. rodzina Piłsudskich przeniosła się do Wilna w którym w krótce bracia Piłsudcy rozpoczęli naukę w gimnazjum. Bronisław 15 marca 1882 roku zapisał w dzienniku: „Ziuk do klas nie chodził bo majtek nie ma”. Co było bezpośrednią przyczyną znacznego zubożenia rodziny i przeprowadzki do miasta?

6) Młodemu Piłsudskiemu nauka szła łatwo i bez większego wysiłku zdobywał satysfakcjonujące choć nie najwyższe stopnie. W gimnazjum najwyższe noty Józef Piłsudski otrzymywał z następujących przedmiotów:

7) Jako nastolatek Piłsudski jak wielu jego kolegów dorabiał korepetycjami. W szkole przeciwstawiał też intensywnej rusyfikacji poprzez:

8) W jaki nałóg popadł Józef Piłsudski jeszcze w gimnazjum?

9) Po ukończeniu gimnazjum Józef Piłsudski podjął studia na uniwersytecie w Charkowie. W przyszłości miał wykonywać zawód:

10) Pierwszy rok studiów w Charkowie omal nie zakończył się w życiu młodego Józefa Piłsudskiego spektakularnym wydarzeniem. Była to:

11) Jaka ideologia zafascynowała Józefa Piłsudskiego w okresie studiów w Charkowie?

12) Powrót z Charkowa do Wilna i zaangażowanie przez brata Bronisława w pracę konspiracyjną skutkowało w życiu Józefa Piłsudskiego:

13) Pobyt na Syberii przyniósł Józefowi Piłsudskiemu pierwsze uczucie miłosne. Wybranką jego serca została wówczas:

14) Doświadczenia wczesnych lat życia zwykle wywierają piętno i na jego dalszej części – także co do upodobań smakowych. Zdecydowanie ulubionym napojem Józefa Piłsudskiego była:

15) Co było ulubioną rozrywką Józefa Piłsudskiego?

Wynik testu

Wynik testu