Wykład Losy AK na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie

Ile km od Białegostoku leży Grodno? Tym pytaniem, skierowanym do młodzieży z białostockich liceów rozpoczęliśmy lutowy wykład o losach Armii Krajowej na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie.

Spotkaniu towarzyszyło otwarcie po praz pierwszy zaprezentowanej w Polsce wystawy „Dziadek w polskim mundurze”. O wystawie opowiedzieli sami twórcy Inessa Todryk-Pisalnik oraz Andrzej Pisalnik z redakcji Głosu Znad Niemna na Uchodźstwie Związku Polaków na Białorusi.

Wystawa jest podsumowaniem 5-letniego projektu polegającego na zbudowaniu bazy biogramów przodków współczesnych Polaków na Białorusi, którzy walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej i na frontach II wojny światowej w różnych formacjach wojskowych. Ich historie zostały wywiedzione z jednego zdjęcia przedstawiającego bohatera w polskim mundurze. W bazie utworzonej przez Związek Polaków na Białorusi znajduje się 70 pełnych biogramów. Wystawa jest formą ich prezentacji oraz upamiętnienia. Wystawę udało się zrealizować dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

Wszystkie publikowane w ciągu pięciu lat biogramy zostały zebrane pod wspólną okładką w albumie który ze środków Senatu RP sfinansowała i wydała Fundacja Wolność i Demokracja, będąca wieloletnim partnerem ZPB. Publikację można obejrzeć w Biblioteczce RODM Białystok.

Ekspozycję można oglądać do 6 marca 2020 r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A.