Pierwsze w Magistracie, nauce i pracy społecznej. Białostoczanki XX-lecia międzywojennego

Dzisiaj jesteśmy równi - i mężczyźni, i kobiety. Mamy takie same prawa wyborcze, zachowujemy tzw. parytety. Ponad sto lat temu nie było to takie oczywiste. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dr Marka Kietlińskiego.

Polskie sufrażystki. Przełom XIX i XX wieku

Setna rocznica nadania Polkom praw wyborczych daje nam szczególną perspektywę. Powinnyśmy spojrzeć wstecz i zastanowić się, w jakim miejscu jesteśmy i z jakiego miejsca spoglądamy na wiek XXI. Zapraszamy do zapoznania się z publikacją dr hab. Anny Janickiej.

Sto lat niepodległości na Ukrainie

Kontynuując serię publikacji naukowych dotyczących roku 2018 roku jako jubileuszu odzyskania niepodległości, dzisiaj zapraszamy do lektury tekstu profesora Olega Łatyszonka dotyczącego historii stulecia niepodległości na Ukrainie.

Proklamacja niepodległości Białorusi 25 marca 1918 roku

O białoruskim ruchu narodowym i setnej rocznicy odzyskania przez Białoruś niepodległości dowiedzą się Państwo w artykule naukowym profesora Olega Łatyszonka, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Stulecie odzyskania niepodległości na Litwie

Rok 2018 to nie tylko stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. To również celebracja podpisania aktu niepodległości Litwy w 1918 roku. O jej szczegółach dowiedzą się Państwo w niniejszej publikacji autorstwa profesora Krzysztofa Buchowskiego.

Z RODMowej Biblioteczki – „Kobiety ze Lwowa”

Do świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej. Jednym z najwdzięczniejszych prezentów, jakie można podarować bliskim jest książka. A jaka? Najlepiej spersonalizowana, trafiająca w upodobania obdarowywanego. Jaką polecamy my? Zapraszamy do artykułu.

„Solidarność” w Białymstoku – dr Marek Kietliński

W niniejszym artykule znajduje się historia ruchów solidarnościowych w Polsce, które ukształtowały sytuację strajków na terenie Białegostoku. W artykule znajduje się również reakcja środowisk dziennikarskich oraz historia powstania „Biuletynu Informacyjnego”.

Wrzesień 1939 roku w Białymstoku - dr Marek Kietliński

Jakie zmiany zaszły na terenie Białegostoku we wrześniu 1939 roku? Dlaczego sytuacja w Polsce była napięta, jaką rolę w polityce Niemiec pełnił Białystok i jak wyglądały ruchy oporu dowiedzą się Państwo z poniższego artykułu dr Marka Kietlińskiego.

dr hab. Daniel Boćkowski

“Wyzwolenie” Białegostoku lipiec-sierpień 1944 r.

Zajmowanie Białostocczyzny przez wojska sowieckie rozpoczęło się w połowie lipca 1944 roku.

Katyń – dr Marek Kietliński

Agresja Związku Sowieckiego na Polskę dokonana 17 września 1939 r.  spowodowała chaos na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Ani władza administracyjna, ani dowódcy wojskowi nie mieli instrukcji jak na nią reagować.

Wizyty Józefa Piłsudskiego w Białymstoku – dr Marek Kietliński

Józef Klemens Piłsudski – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu i…  honorowy obywatel miasta Białegostoku. Niniejszy artykuł porusza stosunki łączące Marszałka z Białymstokiem, tego jak wyglądały jego wizyty i jak miasto żegnało Komendanta po jego odejściu w 1935 roku.

Folder pokonkursowy
Krajobrazy Pogranicza

Zapraszamy do zapoznania się z Folderem pokonkursowym Krajobrazy Pogranicza, który jest podsumowaniem konkursu fotograficznego i wystawy zorganizowanej przez RODM Białystok pod koniec 2016 roku.