Jacek Wan w opowieści o Piłsudskim

Dzisiaj mija dokładnie 100 rocznica śmierci Piłsudskiego. Józefa? Nie, Bronisława – często pomijanego w naszej historycznej narracji narodowościowej brata Marszałka. Kim był Bronisław Piłsudski i dlaczego wielu z nas dziwi się na wieść o tym, że istnieje przecież jeszcze jeden słynny Piłsudski?

„Dyrektor bez nauczyciela jest nic nie warty” – o współczesnym stanie polskiej oświaty na Łotwie

Wywiad z Haliną Smulko – dyrektorką Państwowego Gimnazjum Polskiego im. Józefa Piłsudskiego w Daugavpils, członkini zarządu Związku Polaków na Łotwie „Promień” przeprowadzony w ramach konferencji „Stan polskiej oświaty na Wschodzie”.

MODNY BIAŁYSTOK – bramą na Wschód?

Wojciech Bokłago de Bof – projektant mody, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Muzeum Mody i Tekstyliów ITE, pomysłodawca i współorganizator Fashionable East w Białymstoku. Na swoim koncie ma 18 autorskich kolekcji i staż u nadwornego projektanta królowej Beatrycze. W rozmowie z nami opowiedział jaką rolę pełni Białystok w świecie mody.

Wypowiedź prof. Kałamajskiej w sprawie remontu w Ostrej Bramie

W 2010 roku zakończono remont schodów w Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej. Remont ten wzbudzał i wciąż wzbudza mieszane uczucia wśród historyków, ze względu na nietypową formę wykończenia. My postanowiliśmy zapytać o zdanie w tej sprawie profesor Marię Kałamajską-Saeed.

Edyta Maksymowicz o „kamyku rzucanym do wody”

W niniejszym wywiadzie na temat idei „Wilnoteki” wypowiada się jej założycielka Edyta Maksymowicz – dziennikarz i korespondent TVP na Litwie.

Dlaczego „dziennikarz ma lepiej niż przeciętny człowiek” – wywiad z Andrzejem Poczobutem

Andrzej Poczobut – postać medialna, kilkukrotnie oskarżana o zniewagę władzy państwowej w prasie oraz w wypowiedziach, w roku 2012 aresztowany i postawiony przed sądem. Jak to jest być dziennikarzem polskiego pochodzenia na Białorusi – opowiada w dzisiejszym wywiadzie.

Wywiad z Agnieszką Romaszewską-Guzy

Polska dziennikarka prasowa i telewizyjna, dyrektor Biełsat TV, od 2011 wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dzisiaj opowiada nam o pierwszej na świecie mobilnej telewizji partyzanckiej.

Wileńska Młodzież Patriotyczna

Uczestnicy Szkoły Lidera Polonijnego Ja- Lider opowiadają o swoim projekcie "Młodzi dla Rossy".

Małgorzata Aleksandrowicz

Koordynator projektu Ja - Lider opowiada o tym jak młodzież z Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Mołdawii poznaje zasady pisania małych projektów, kształtuje swoje postawy liderskie i poznaje Białostocczyznę!

Czy Święty Mikołaj przyjedzie w tym roku do Białegostoku, czyli wywiad z Andrzejem Parafiniukem

Jakie prezenty wręczają sobie Finowie? Jakie fińskie miasto jest podobne do Białegostoku? Jak budować współpracę w biznesie fińskim? Dziś na te i inne pytania odpowiada Konsul Honorowy Finlandii w Białymstoku Andrzej Parafiniuk.

O Tatarach na Podlasiu i w przestrzeni polskiej opowiada Artur Konopacki

Dr Artur Konopacki, prezes Podlaskiego Oddziału Związku Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Sekretarz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, Tatar i gość dzisiejszej rozmowy.