Nauczanie języka polskiego szansą edukacyjną młodzieży na Wschodzie

Poza Polską mieszka blisko 20 mln naszych rodaków. Z tej perspektywy niezwykle ważne jest polskie szkolnictwo. Zapraszamy na wywiad z nauczycielami języka polskiego na Wschodzie

W rozmowie z Anną Kietlińską naszą konsultantką, prezeską Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Stowarzyszenia Edukacji i Dialogu "Fontis et Futura" biorą udział:
* Marta Kozieradzka - nauczyciel języka polskiego w Polskiej Szkole w Rydze w roku 2018 na Łotwie i w 2019/2020 w Mołdawii;
*Anna Mieniuk - wieloletni nauczyciel języka polskiego w Polskie Szkole w Rydze oraz nauczyciel języka polskiego w roku 2019/2020 w Grodnie w szkole społecznej prowadzonej przez Związek Polaków na Białorusi.

Poza Polską mieszka blisko 20 mln naszych rodaków. Z tej perspektywy niezwykle ważne jest polskie szkolnictwo. Dzięki żywemu kontaktowi z językiem dzieci i młodzież budują więź z ojczyzną, gruntują swoje poczucie tożsamości, dbając o status języka ojczystego. Szczególnie ważne jest prowadzenie nauki języka polskiego na Wschodzie, zwłaszcza w krajach, gdzie mniejszość polska mieszka na terenach dawnych ziem polskich. Dla nich nauka języka polskiego jest wyborem tożsamościowym i powinnością wobec przodków. Jest też formą podtrzymywania polskiej kultury i szansą na kontakt z Polską. Wielu uczących się języka polskiego na Wschodzie traktuje dobrą znajomość języka polskiego jako przepustkę na studia w Polsce i powiązanie swojego życia zawodowego z ojczyzną przodków.