Wyniki konkursu fotograficznego

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu fotograficznego Kresowa Trójka 1773-1863-1943 . Mamy zaszczyt ogłosić zwycięzców!

Konkurs fotograficzny Kresowa Trójka 1773-1863-1943, odwołuje się do dat powołania Komisji Edukacji Narodowej, powstania styczniowego oraz dwóch tragicznych wydarzeń z 1943 roku – rzezi wołyńskiej oraz ważnej z perspektywy regionu likwidacji getta białostockiego.

Zależało nam, aby prace nadsyłane na konkurs nawiązywały do lokalnej pamięci o wspomnianych wydarzeniach lub w sposób uniwersalny mierzyły się z wartościami, które wybrzmiewają z doświadczeń historycznych.

I Miejsce
Andrzej Błoński, Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, Rzeszów

II Miejsce
Szymon Litwińczuk

Od autora: 16 sierpnia odbywały się główne walki powstańców żydowskich z żołnierzami niemieckimi. Powstańcy pomimo złego uzbrojenia i znaczącej przewagi przeciwnika dalej stawiali opór, starając się ocalić jak najwięcej ludzkich istnień. Nie zważając na niemieckie czołgi i karabiny. Wartość tej rocznicy stanowi pamięć o wszystkich, którzy w Białostockim getcie pomimo małej szansy na zwycięstwo stanęli do walki starając ocalić życie innych. W mieście w którym możemy żyć spokojnym i szczęśliwym życiem, dawni mieszkańcy dali nam przykład determinacji i walki o wspólne lepsze jutro.

Cisza przed burzą, wykonane pod Gminnym Centrum Nauki i Sportu w Choroszczy

Młody powstaniec, wykonane na terenie Parku Pałacowego w Choroszczy

Teraz albo nigdy, wykonane na terenie Parku Pałacowego w Choroszczy

III Miejsce
Paweł Bezubik

Od autora: Fotografie wykonane zostały 16 lipca 2023 r. podczas VI Rajdu Rowerowego „Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej”. Co roku mieszkańcy Gib oraz ich okolic starają się utrzymać pamięć o ich bliskich, którzy zostali wyrwani z rzeczywistości a ślad po nich zaginął. Uroczystości upamiętniające ofiary są terapeutyczne, pomagają zacisnąć więzi oraz uświadomić, że nie są w swojej tragedii sami.  Rekonstrukcja towarzysząca obchodom była kluczowym momentem całego przedsięwzięcia, to właśnie tutaj wspomnienia starły się ze strachem, pamięcią i pozwoliły skonfrontować się z przeszłością. Zdjęcia przedstawiające rekonstruktora przebranego za oficera NKWD reprezentują wszystkie zbrodnie od 17 września 1939 r. dokonane przez ZSRR na mieszkańcach Polski.

I Wyróżnienie
Wioleta Skwierawska, Odrodzeni, teren obozu koncentracyjnego w Majdanku

Od autora: Nie była to moja pierwsza wizyta w niemieckim obozie koncentracyjnym, więc wydawało mi się, że jestem przygotowana na przeżywanie traumy holocaustu kolejny raz...jednak ta wizyta była dla mnie po prostu wstrząsająca, gdyż w tym samym czasie  obóz ten zwiedzała grupa mężczyzn narodowości żydowskiej... odniosłam wrażenie, jakby czas się cofnął...Bardzo mnie to poruszyło i skłoniło do, chyba po raz pierwszy tak głębokich, przemyśleń o tym co zrobić, żeby nie zapomnieć... Była to lekcja historii, której nigdy nie zapomnę, i którą przekazuję dalej.

II Wyróżnienie
Katarzyna Gritzmann, Maleniec (Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu)

Od autora: Na zdjęciu przedstawiłam wnętrze Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Jest to miejsce niesamowite samo w sobie ze względu za zachowany, działający wał roboczy. Historia zakładu sięga początku XVIII wieku.

W pierwszej połowie lat 50-tych XIX wieku bracia Boheńscy uruchomili w Maleńcu produkcję blachy i gwoździ, instalując mechaniczne gwoździarki, prasy oraz nowy układ napędowy zasilany przez koła wodne. Obaj znaleźli się w gronie założycieli Towarzystwa Rolniczego zaś w okresie powstania styczniowego wśród jego przywódców i organizatorów. W oparciu o istniejącą infrastrukturę przemysłową w dobrach Ruda Maleniecka zorganizowano warsztaty naprawy i produkcji broni siecznej, przygotowując dla kosynierów 1500 kos bojowych.

Za sprawą Franciszka wystawiono również konny 30-osobowy oddział powstańczy uzbrojony w pałasze i rewolwery oraz w pełni umundurowany-czapki okrągłe z daszkiem i kitką, mundury granatowe z pąsowymi wypustkami. Za wspieranie powstania bracia zostali aresztowani i skierowani do więzienia w Radomiu, skąd zostali zwolnieni, po złożeniu przez nich poręczenia w wysokości kilkuset rubli. Sprawa sądowa przeciwko nim nie została jednak anulowana. Wyrokiem sądu obydwaj bracia za wspieranie powstania zostali zesłani na 4 lata do Kiereńska, skąd powrócili po odbyciu kary. W walkach wziął młodszy brat Franciszka i Józefa Roman Bocheński, którego powstańcze losy posłużyły Stefanowi Żeromskiego do nakreślenia sylwetki Józefa Odrowąża, głównego bohatera „Wiernej Rzeki".